Budownictwo

Promienniki ciepła – jakie są ich zalety, a jakie ograniczenia?

0
Promienniki ciepła - jakie są ich zalety, a jakie ograniczenia?

Decydując się na ogrzanie naszego garażu, tarasu czy lokalu, obecnie posiadamy komfort wyboru z pośród wielu form zapewniania ciepła naszym pomieszczeniom. Różne rodzaje ogrzewania nadają się lepiej lub gorzej do różnych zadań. Czynnikami w oparciu o które najczęściej wybieramy ogrzewanie są: wielkość pomieszczenia do ogrzania, częstotliwość ogrzewania danego pomieszczenia oraz to czy ogrzewana przestrzeń jest zamknięta, otwarta czy półotwarta. Formą zapewniania ciepła którą warto rozważyć niezależnie od rodzaju pomieszczenia są bez wątpienia promienniki ciepła. Szeroka gama zalet i niewielkie ograniczenia czynią je coraz częstszym wyborem w naszych domach i nie tylko.

Jakie ogrzewanie do otwartych i półotwartych przestrzeni? – Czy promiennik ciepła w takim wypadku to dobry wybór?

Promienniki są doskonałym wyborem do ogrzewania otwartych i półotwartych przestrzeni. Są również dobre do ogrzewania miejsc, w których sporadycznie przebywa tylko jedna osoba, ponieważ promienniki mają punktową dystrybucję ciepła, ogrzewają tylko obiekty znajdujące się bezpośrednio przed nimi, nie ogrzewają natomiast cząsteczek powietrza które to w przypadku otwartych pomieszczeń nieustannie się przemieszczają. Mówiąc obrazowo, nie musimy martwić się, że wiatr “wywieje” nasze ciepło.

Układ ten jest również bardziej przyjazny dla środowiska niż inne formy ogrzewania, ponieważ nie uwalniają one cząsteczek lub gazów do atmosfery.

Jakie są zalety ogrzewania podczerwienią? – Czy promienniki te mogą być stosowane również w pomieszczeniach zamkniętych?

Promienniki ciepła mogą ogrzewać całe pomieszczenie lub mogą być tak skonstruowane, że ogrzewają tylko niewielką przestrzeń, np. łóżko, rzadko uczęszczane pomieszczenia (studio muzyczne) lub nawet tylko pojedynczy obiekt. Uniwersalna konstrukcja promienników podczerwieni sprawia, że pasują one do każdego wnętrza, niezależnie od jego aranżacji.

Promienniki są preferowanym wyborem w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie nie trzeba martwić się o właściwą wentylację. Są również pierwszym wyborem, gdy pomieszczenie do ogrzania ma bardzo gęste ściany lub strop z ciężkich materiałów, np. płyt kamiennych lub płyt warstwowych. W przypadku stosowania w pomieszczeniach zamkniętych, promienniki podczerwieni powinny być zainstalowane na automatycznych wyłącznikach czasowych lub czujnikach ruchu, aby nie promieniowały ciepłem, gdy ludzie nie przebywają już w pomieszczeniu.

O czym należy pamiętać stosując promienniki ciepła – kilka słów o ograniczeniach promienników ciepła.

Promienniki mają ograniczony obszar promieniowania. Dlatego też, aby zapewnić całkowite ogrzanie dużych powierzchni, potrzeba kilku pojedynczych elementów na podczerwień. Ponadto promiennik nie powinien być umieszczony zbyt daleko od obiektu, który ma być ogrzewany, ponieważ będzie wtedy wytwarzał więcej ciepła niż to konieczne i zmniejszy swoją efektywność.

Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z grzejnika, należy wybrać model, który został zaprojektowany do ogrzewania danego pomieszczenia. Modele, które zostały zaprojektowane z myślą o małym zastosowaniu, mają zazwyczaj ograniczoną moc i dlatego nie mogą zapewnić efektywnego ogrzewania większych pomieszczeń.

Jeżeli chodzi zaś o czysto techniczne kwestie, promiennik ciepła musi być zabezpieczony przed dostaniem się jakiejkolwiek wilgoci, taki promiennik może być z powodzeniem wykorzystywany w otwartych i półotwartych przestrzeniach jednak musi być wtedy chroniony przed wszelkimi opadami atmosferycznymi i jakąkolwiek wilgocią pochodzącą z innych źródeł.

Co jest lepsze: promiennik czy grzejnik konwekcyjny? – Kilka słów o różnicach pomiędzy tymi typami grzejników.

Grzejniki konwekcyjne wykorzystują gaz, energię elektryczną lub inne źródła ciepła, aby ogrzać powietrze wokół nich. Systemy konwekcyjne (lub z wymuszonym obiegiem powietrza) są przeznaczone do ogrzewania dużych powierzchni, nawet całych hal. Główną zaletą tego systemu jest równomierne rozprowadzanie ciepłego powietrza po otwartej przestrzeni dzięki wydajnym wentylatorom.

Promienniki mogą mogą być również wykorzystywane do ogrzewania dużych pomieszczeń. Promienie podczerwone rozchodzą się na stosunkowo niewielkiej powierzchni, dlatego do ogrzania większych powierzchni potrzebujemy kilku promienników. Możemy jednak dowolnie rozmieścić nasze meble i uniknąć pudełkowego wyglądu wielu systemów konwekcyjnych, które poprawiają przestrzeń życiową w zamkniętych pomieszczeniach. Przy rozmieszczaniu promienników ciepła należy pamiętać o tym, by żaden niepożądany obiekt nie zasłaniał promiennika gdyż będzie on pochłaniał całe ciepło generowane przez ten grzejnik. Ogrzane przedmioty w prawdzie oddają ciepło do otoczenia ogrzewając wtórnie otoczenie, jednak wydajność takiego rozwiązania będzie znikoma.

Promiennik ciepła w porównaniu do grzejnika konwekcyjnego nie potrzebuje czasu na rozgrzanie się. Ciepło generowane przez promiennik ciepła odczuwalne jest niemal natychmiast po włączeniu promiennika. Takie ogrzewanie będzie bardzo efektywne w przypadku pomieszczeń które nie wymagają ciągłego ogrzewania.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/

Wymiana szyby samochodowej, a może wystarczy jej konserwacja?

Previous article

Pióra do wycieraczek – jak je wybrać?

Next article

Comments

Leave a reply

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi ogólnotematycznymi portalami informacyjnymi takimi jak fotowydrukimalik.pl na którym znajdują się informacje z branż takich jak budowlana, urody, motoryzacyjna oraz związaną ze zdrowiem i podróżami. Kolejnym naszym ciekawym portalem jest dzielesieksiazkami.pl który od niedawna jest w naszym portfolio.