Ciekawostki

Co powinny pokrywać alimenty?

0

Obowiązek płacenia świadczenia alimentacyjnego może zostać ustanowiony orzeczeniem sądu lub poprzez zawarcie umowy między rodzicami przed notariuszem. W praktyce najczęściej mamy do czynienia z postępowaniem sądowym, do którego rozpoczęcia niezbędne jest złożenie pozwu o alimenty. Co dokładnie mówi prawo rodzinne o obowiązku alimentacyjnym? Co powinny pokrywać wypłacane co miesiąc środki? Poniżej sprawdź najważniejsze kwestie związane z dochodzeniem tej formy pomocy na dziecko.

Obowiązek alimentacyjny rodziców na rzecz dziecka

Zgodnie z przepisami prawa rodzinnego obowiązek alimentacyjny jest nakładany na rodziców względem dziecka, które nie ukończyło jeszcze osiemnastego roku życia lub jest starsze, ale nie jest jeszcze w stanie samodzielnie się utrzymywać. Świadczenie alimentacyjne strony mogą ustalić między sobą na drodze ugody w kancelarii notarialnej. Jeśli nie są w stanie dojść do porozumienia, wówczas o obowiązku łożenia na utrzymanie dziecko decyduje organ sądowy. W takiej sytuacji należy złożyć pozew o alimenty w sądzie rejonowym właściwym według miejsca zamieszkania pozwanego lub powoda.

Jakie wydatki uwzględnić przy wyliczaniu wysokości alimentów?

Przy ustalaniu wysokości świadczenia alimentacyjnego należy z jednej strony wziąć pod uwagę usprawiedliwione potrzeby dziecka, natomiast z drugiej konieczne jest uwzględnienie możliwości zarobkowych i majątkowych rodzica, który będzie je wypłacać. Składając pozew o alimenty i obliczając należną kwotę, należy podsumować następujące wydatki:

  • należności mieszkaniowe,
  • koszty ponoszone na comiesięczny zakup kosmetyków i artykułów higienicznych,
  • opłaty związane z edukacją (podręczniki, ubezpieczenie, obiady na szkolnej stołówce itp.),
  • koszty dotyczące zakupu żywności, ubrań, butów itp.

Warto wiedzieć, że po orzeczeniu alimentów, ich wysokość zgodnie z przepisami prawa rodzinnego może ulec zmianie. Przykładowo, im starsze dziecko, tym większe mogą być jego potrzeby związane z edukacją. Na koszt świadczenia wpływają też wydatki dotyczące leczenia, zakupu potrzebnych lekarstw.

Co jeszcze powinny pokrywać alimenty?

Przy ustalaniu przez sąd wysokości świadczenia alimentacyjnego są brane pod uwagę comiesięczne koszty utrzymania dziecka. W tym celu osoba składająca pozew o alimenty powinna uwzględnić wszystkie wydatki, jakie ponosi w związku z koniecznością zaspokojenia jego potrzeb. Nie wszyscy wiedzą, że do świadczenia wliczają się też tzw. wydatki sezonowe, które obejmują koszty związane z aktywnościami.

Jakie dowody mają znaczenie w postępowaniu sądowym o alimenty?

W postępowaniu prowadzonym przez organ sądowy w sprawie o świadczenie alimentacyjne ważne znaczenie mają również dowody. Najwiarygodniejsze są dokumenty finansowe w postaci faktur wystawionych na dziecko. Niemniej jednak sąd bierze pod uwagę także potwierdzenia przelewów, umowy, paragony. W zgromadzeniu rzetelnych dowodów, które wykażą potrzebę wsparcia finansowego dziecka, można poszukać pomocy u adwokata z kancelarii w Warszawie, którego specjalnością jest prawo rodzinne i opiekuńcze. Sprawdź, czym jeszcze zajmuje się prawnik prowadzący sprawy związane z przyznaniem świadczenia alimentacyjnego.

artykuł sponsorowany

Kamper 4×4: plusy i minusy

Previous article

Najnowsze trendy w technologii sprężarek tłokowych

Next article

Comments

Leave a reply

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi ogólnotematycznymi portalami informacyjnymi takimi jak fotowydrukimalik.pl na którym znajdują się informacje z branż takich jak budowlana, urody, motoryzacyjna oraz związaną ze zdrowiem i podróżami. Kolejnym naszym ciekawym portalem jest dzielesieksiazkami.pl który od niedawna jest w naszym portfolio.