Żyjemy w czasach, w których praca pochłania większą część naszego życia. Do tego często towarzyszy nam stres i brak wolnych chwil na własne przyjemności lub spędzanie czasu z bliskimi. Na dłuższą metę nie jest to jednak korzystane ani dla naszego zdrowia, ani też dla relacji z rodziną i przyjaciółmi. Na szczęście coraz częściej zdajemy sobie z tego sprawę i poszukujemy sposobów, które pozwolą znaleźć równowagę pomiędzy pracą a wypoczynkiem. Doskonałym przykładem są wyjazdy city break. Podpowiadamy, jak zaplanować wypoczynek tego typu w Trójmieście.
City break – co to oznacza?
W ostatnim czasie coraz częściej można się spotkać z określeniem city break. Oznacza ono wyjazd, który charakteryzuje się przede wszystkim tym, tym, że jest krótki. Najczęściej obejmuje weekend, dzięki czemu nie wymaga brania urlopu. Wystarczy określić właściwy kierunek, by w piątek po pracy móc rozpocząć weekendowy relaks. Kolejne dwa dni można spędzić dzięki temu w urokliwym miejscu, a w poniedziałek w pełni sił wrócić do pracy. Jest to także doskonała okazja, aby w ciągu roku zwiedzić bardzo dużo miejsc. Popularne są zarówno szybkie, weekendowe loty do europejskich miast, jak i odpoczynek w Polsce. Tutaj z kolei najczęściej wybierane są znane kurorty i miasta, które oferują wiele możliwości spędzania wolnego czasu, czego doskonałym przykładem jest Trójmiasto ze wspaniałymi krajobrazami, atrakcjami i zabytkami Gdańska, Gdyni i Sopotu.
City break dla wytrawnych turystów
Wyjazd na city break można zaplanować na dwa sposoby. Pierwszy z nich zakłada intensywne zwiedzanie i przeznaczony jest dla wytrawnych turystów, którzy nie boją się wielu przemierzonych na własnych nogach kilometrów. Jeśli należysz właśnie do nich i zawitałeś do Trójmiasta, powinieneś zacząć od Gdańska. To urokliwe miejsce z licznymi atrakcjami w okolicy, zapewni wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Z pewnością nie warto więc tracić czasu na długie spanie. Tuż po śniadaniu wyrusz w trasę, dzięki temu zobaczysz bowiem jak najwięcej miejsc.
Pierwszy dzień pobytu możesz zaplanować na zdobycie Korony Starego Gdańska. Dzięki temu nie tylko będziesz mieć okazję do podziwiania wspaniałych widoków, ale także zobaczysz po drodze najważniejsze atrakcje. Mianem Korony Starego Gdańska nazywanych jest osiem punktów widokowych. Składają się na nią: Wieża Ratusza Głównego Miasta, Wieża Więzienna Muzeum Bursztynu, Wieża Kościoła św. Katarzyny, Wieża Bazyliki Mariackiej, Wieża Twierdzy Wisłoujście, Wieża Przyrodników Muzeum Archeologicznego, Góra Gradowa – Centrum Hewelianum oraz Latarnia Morska w Nowym Porcie. Aby upamiętnić swoją wędrówkę, będziesz mógł kupić specjalną książeczkę, a w każdym punkcie zdobyć pieczątkę. Odwiedzenie wszystkich punktów pozwoli Ci uzyskać zaszczytne miano Zdobywcy Korony Starego Gdańska. Przy okazji zaś zobaczysz najważniejsze zabytki miasta nad Motławą. Jeśli w trakcie zwiedzania przeznaczysz czas na przerwę na kawę i dobry obiad, całość zajmie Ci z pewnością cały dzień.
Jeżeli w dalszym ciągu nie stracisz ochoty na intensywne zwiedzanie, kolejnego dnia pobytu powinieneś odwiedzić Gdynię i Sopot. W Gdyni obowiązkowo zaglądnij do portu i wstąp na statek muzeum Dar Pomorza. Przejdź się Skwerem Kościuszki i odwiedź Akwarium Morskie, jeśli zaś zamarzy Ci się podziwianie panoramy całej Gdyni, udaj się na spacer na Kamienną Górę. Ten usytuowany w centrum Gdyni punkt widokowy zapewnia niepowtarzalny widok na port oraz Skwer Kościuszki. W ten sposób spędzisz zapewne połowę dnia, będziesz się musiał więc pospieszyć, aby odwiedzić jeszcze Sopot. Tam z kolei obowiązkowo przejdź się popularnym Monciakiem, a także udaj się na spacer po najdłuższym drewnianym molo.
City break dla potrzebujących odpoczynku
Drugim sposobem na spędzenia city break jest więcej czasu na odpoczynek i podziwianie uroków przyrody. Jeśli właśnie tego oczekujesz od weekendowego wyjazdu, Trójmiasto z pewnością da Ci tę możliwość, co potwierdza przedstawiciel trzygwiazdkowego hotelu Amber z Gdańska.
Na poranny spacer po Gdańsku warto wyruszyć Drogą Królewską, jaką niegdyś wyznaczał Długi Targ. A tam będzie czekać na nas słynna fontanna Neptuna, wspaniały Dwór Artusa, Złota Kamieniczka i znajdująca się na końcu Zielona Brama. Ponadto na Długim Targu nie brakuje licznych występów i innych wydarzeń artystycznych, dlatego jest też duża szansa, że będziemy mogli wziąć w nich udział, wyjaśnia nasz rozmówca.
Wytchnieniem będzie z pewnością kawa w urokliwej kafejce. Po obiedzie będzie można natomiast udać się do Muzeum Bursztynu lub też poświecić czas na zwiedzanie strzelistego Ratusza Starego Miasta. Obowiązkowym punktem do odwiedzenia jest także Bazylika Mariacka. Nie sposób także nie zapoznać się z urokliwymi widokami nad Motławą, zaczynając od Mostu Zielonego kończąc natomiast na Wyspie Spichrzów. W ten sposób minie nam czas do wieczora, kiedy to będziemy mogli podziwiać piękna zachody słońca na bałtyckiej plaży.
Kolejnego dnia możesz do południa udać się na długi spacer po plaży lub po prostu zażyć kąpieli słonecznej. Później zaś możesz zaglądnąć do Parku Oliwskiego nazywanego zielonymi płucami miasta, a następnie udać się do Katedry Oliwskiej, by podziwiać słynne, rokokowe ograny. Po obiedzie zaś zaplanuj wycieczkę do Gdyni lub Sopotu, gdzie szybko i wygodnie możesz dotrzeć popularną Szybką Koleją Miejską. W Gdyni przejdź się Skwerem Kościuszki i obejrzyj wspaniałe statki, natomiast w Sopocie odpocznij na ławeczce na molo lub też usiądź w jednej z kafejek na Monciaku. Możesz też udać się na spacer do Opery Leśnej, który pozwoli Ci zobaczyć słynną scenę festiwalową, a do tego zapewni relaksującą przechadzkę po lesie. Dzięki temu urlop zakończysz wypoczęty i w pełni zrelaksowany.
City break w Trójmieście z pewnością nie pozwoli się nudzić. Mnogość atrakcji turystycznych i klimatycznych miejsc na łonie natury sprawi, że możesz tam zaplanować kilka weekendowych wyjazdów, ponieważ dzięki temu będziesz mógł dokładnie poznać najważniejsze atrakcje Gdańska, Gdyni i Sopotu.
Comments