Montaż kominka wymaga nie tylko wyboru odpowiedniego wkładu, ale także zastosowania właściwych akcesoriów. W grę wchodzą tu zarówno elementy zabezpieczające przed wysoką temperaturą towarzyszącą pracy urządzenia, jak i pozwalające na zadbanie o właściwą dystrybucję uzyskiwanego ciepła. Najważniejszą częścią dodatkowego wyposażenia kominka okazują się kratki kominkowe, które są montowane w jego zabudowie.
Do czego służą kratki kominkowe?
Nowoczesne kominki składają się z wkładu umieszczanego w zabudowie wykonanej z płyt zabezpieczonych przed działaniem wysokiej temperatury, które z zewnątrz są wykończone w pasujący do aranżacji pomieszczenia sposób np. okładziną z kamienia naturalnego. Taka konstrukcja sprawia, że na zewnątrz obudowy bezpośrednio z wkładu przedostaje się stosunkowo niewielka ilość ciepła, gdyż stosowane w nich drzwiczki, szyby i uszczelnienia odznaczają się dobrą termoizolacyjnością. Energia cieplna może być jednak spożytkowana do ogrzewania pomieszczenia, w którym ustawiono kominek, a nawet być przekazywana do innych miejsc budynku, jeżeli skorzysta się z systemu dystrybucji gorącego powietrza. W przypadku, gdy ciepło ma wydostawać się poza obudowę, konieczne jest umożliwienie przepływu powietrza. Można to uzyskać, montując w dolnej części zabudowy kratkę kominkową napowietrzającą, a w górnej kratkę, którą gorące powietrze ogrzane od wkładu będzie wydostawało się poza obudowę. Zwykle nad nią montowana jest jeszcze kratka dekompresyjna, której zadaniem będzie wyrównywanie ciśnienia oraz odprowadzanie pozostałego ciepła w celu zabezpieczenia znajdujących się nad zabudową kominkową elementów konstrukcyjnych budynku.
Jakie są rodzaje kratek kominkowych?
Kratki kominkowe osadza się w zabudowie kominka za sprawą umieszczanych w nich kieszeni, do których wsuwana jest widoczna z zewnątrz część kratki. Ich powierzchnia powinna być dopasowana do mocy kominka, by gwarantować odpowiedni poziom przepływu powietrza. W zależności od preferencji estetycznych można się zdecydować na różne rodzaje kratek, zarówno jeżeli chodzi o wykończenie, jak i kształt. Dostępne są najpopularniejsze kratki prostokątne, kwadratowe i kratki okrągłe. Przy nowoczesnym wykończeniu wnętrza sprawdzą się też kratki tunelowe, które są znacznie wydłużone, a także kratki narożne. W dolnych częściach zabudowy montuje się kratki podłogowe. Tam, gdzie zachodzi potrzeba regulowania przepływu, można zdecydować się na kratki z żaluzją.
Szeroki wybór kratek można znaleźć w firmie WkładyKominowe.pl. Sprzedaje ona również wkłady kominkowe oraz systemy kominowe ceramiczne i stalowe, w tym kominy dwuścienne. Dostępne są też przedłużenia kominowe i nasady.
Comments