Opieka nad osobami starszymi to zawód, w którym utrzymanie dobrych relacji z otoczeniem jest niezwykle istotne. Chodzi nie tylko o podopiecznego – nie mniej ważni są bliscy seniora, którzy w wielu przypadkach są odpowiedzialni za podejmowanie decyzji w temacie opieki. Dbając o ciepły i życzliwy kontakt opiekun może znacznie ułatwić sobie pracę, pytanie jednak brzmi: jak to zrobić?
Czy z pracodawcą można się zaprzyjaźnić?
Podejście do bliższych, przyjacielskich relacji z rodziną podopiecznego jest wśród opiekunek różne. Niektóre z nich utrzymują, że praca powinna pozostać pracą – nadmierne zbliżenie z pracodawcami nie sprzyja efektywności, może obniżać asertywność (opiekunka daje z siebie więcej, niż powinna, ponieważ nie potrafi odmówić lubianym przez siebie ludziom), a także może prowadzić do większego cierpienia, kiedy zlecenie dobiegnie końca bądź gdy podopieczny umrze.
Z drugiej strony jest podejście, że zaprzyjaźnienie się z rodziną podopiecznego daje więcej możliwości – bliscy seniora, którzy lubią opiekunkę są bardziej skłonni do pomocy, mogą przejmować większą część obowiązków związanych z opieką. Ponadto praca dla nich jest mniej stresująca i przyjemniejsza, co zapobiega wypaleniu zawodowemu.
Które z tych podejść jest właściwe? Jak przyznają koordynatorzy agencji Prestige24h, oba mają swoje plusy i minusy, dlatego ważne jest, by przez odpowiednie zachowanie znaleźć złoty środek.
Jak zachować się w stosunku do rodziny podopiecznego?
Niemcy są narodem, który generalnie bardzo ceni sobie porządek i obowiązkowość – dlatego najlepszym sposobem aby zyskać w oczach rodziny seniora jest po prostu dobre wykonywanie swoich obowiązków oraz wysokie zaangażowanie w pracę. Należy również pamiętać o dzielących Niemców i Polaków różnicach kulturowych. Niemcy z reguły są dużo mniej wylewni, bardziej pilnują granic swojej prywatności i też nie ingerują w życie innych osób. Stąd też często są postrzegani jako „sztywni” i niemili. Ważne jest, żeby nie próbować na siłę i zbyt szybko zyskać sobie ich sympatii czy angażować w rozmowę na prywatne tematy, gdyż może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.
Ważna jest komunikacja
Zachowanie dobrych, miłych relacji z innymi ludźmi jest możliwe tylko dzięki komunikacji. I nie mowa tu jedynie o dobrej znajomości języka, ale również dochodzeniu do porozumienia w różnych tematach. Jeśli rodzina podopiecznego zachowuje się w stosunku do opiekunki seniora niewłaściwie, jedyną drogą do rozwiązania jest właśnie rozmowa. Wyjaśnienie sobie nieporozumień pozwala unikać niepotrzebnych napięć. Podobnie wygląda kwestia asertywności – często zdarza się, że rodzina zrzuca na opiekuna więcej obowiązków, niż powinna. Opiekun nie powinien się w takiej sytuacji wykłócać ani bez słowa poddawać ich woli, lecz zachować dyplomatycznie i jasno przedstawiać swoje stanowisko.
Comments