Budownictwo

Główne zastosowania sprężonego powietrza w przemyśle

0
Główne zastosowania sprężonego powietrza w przemyśle

Sprężone powietrze jest bezbarwnym i bezwonnym gazem utrzymywanym pod wyższym ciśnieniem niż to znajdujące się w atmosferze. Jego charakterystyka sprawia, że jest wysoce bezpieczny dla ludzi i środowiska naturalnego, a dodatkowo nie powoduje również problemów w trakcie użytkowania. Przytoczone zalety to jednak niejedyne powody, dla których tak powszechnie wykorzystywane jest ono we współczesnym przemyśle.

Sprężone powietrze w przemyśle

Bez względu na to, czy dany zakład produkcyjny użytkuje sprężarki olejowe czy też bezolejowe to zawsze główną osią działania będzie wytwarzanie sprężonego powietrza. Tak jak bowiem wspomnieliśmy, jest to jedno z najpopularniejszych obecnie mediów energetycznych, które pozwala maszynom oraz urządzeniom sprawnie funkcjonować. Oczywiście punktem wyjścia podczas wytwarzania sprężonego powietrza jest jego późniejsze zastosowanie. Należy zaznaczyć, że nieco inne parametry i cechy powinno mieć to używane w zakładach wulkanizacyjnych, a inne na przykład w przemyśle farmaceutycznym. Różnice w stosowanym sprężonym powietrzu mogą dotyczyć jego wymaganej jakości oraz pożądanego stopnia czystości. A jak w praktyce jest ono wykorzystywane? Otóż sprężonym powietrzem zasilane są urządzenia pneumatyczne, transportujące, czy też medyczne. W samym przemyśle ciężkim natomiast wykorzystywane jest ono w celu zasilenia np. pistoletów lakierniczych, szlifierek, przecinarek i innych. Wiele użytecznych właściwości oraz wysoka praktyczność sprawiły, że sprężone powietrze znalazło więc zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki. Obecnie z powodzeniem wykorzystuje się je zarówno w stosunkowo małych warsztatach samochodowych, jak i ogromnych zakładach produkcyjnych różnego typu. Pewną ciekawostką może być też fakt, że oprócz zastosowań przemysłowych i medycznych można go również używać, chociażby w sportach nurkowych. Oczywiście, zanim sprężone powietrze zostanie umieszczone w odbiorniku, to najpierw musi przejść jeszcze kilka procesów. We wspomnianej na przykład farmaceutyce niezwykle istotne będzie, chociażby uruchomienie procesu usuwającego z niego wszelkie zanieczyszczenia.

Sprężone powietrze w medycynie

Oddzielnego omówienia wymaga także zastosowanie sprężonego powietrza w medycynie. Warto zaznaczyć, że mowa tutaj nie tylko o wysoko wyspecjalizowanym przemyśle medycznym, ale również w mniejszych podmiotach. Każdy z nas może się z nim spotkać na przykład w gabinecie stomatologicznym, gdzie służy ono jako napęd do urządzeń oraz sprzętu. Aktualnie sprężarki wykorzystywane w dentystyce pozwalają na uzyskanie dużej wydajności oraz niezawodności przy jednoczesnym braku generowania nadmiernego hałasu. Oczywiście tak, jak w innych medycznych zastosowaniach, także i w takim przypadku niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej suchości i jałowości sprężonego powietrza. Bardzo ważną rolę sprężone powietrze pełni również w terapii oddechowej, gdzie wykorzystuje się je w respiratorach i aparaturze podtrzymującej oddychanie.

Podsumowanie

Chociaż sprężone powietrze kojarzy się głównie z zastosowaniem przemysłowym, to ważną rolę odgrywa również w innych sektorach. Warto o tym wiedzieć, gdyż nigdy nie wiadomo kiedy będziemy musieli podjąć pracę z użyciem tego pożytecznego gazu.

Co to jest kora kamienna?

Previous article

Butelkowana, z filtra, czy z dystrybutora – jaka woda do biura będzie najlepsza?

Next article

Comments

Leave a reply

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi ogólnotematycznymi portalami informacyjnymi takimi jak fotowydrukimalik.pl na którym znajdują się informacje z branż takich jak budowlana, urody, motoryzacyjna oraz związaną ze zdrowiem i podróżami. Kolejnym naszym ciekawym portalem jest dzielesieksiazkami.pl który od niedawna jest w naszym portfolio.