Korę kamienną można znaleźć w centrach ogrodniczych. Kora kamienna jest to porowate kruszywo wykonane z gnejsu. Gnejs jest skałą metamorficzną. Dzięki właściwościom gnejsu możemy z łatwością wykonać pinakle czy kaskady wodne, ponieważ możemy rozbijać pojedyncze elementy na mniejsze skałki. Również wykonanie fontanny będzie bardzo proste: wystarczy wywiercić otwór w środku materiału i włożyć do środka rurkę z wodą. Gnejs jest stosunkowo miękki, więc należy unikać silnego nacisku, w przeciwnym razie wiercenie może spowodować kłopoty.
Do czego służy kora kamienna?
Korę kamienną stosuje się zazwyczaj na wypełnienie obrzeży w ogrodzie, ale można ją również stosować pod rośliny, które preferują kwaśną glebę. Dotyczy to prawie wszystkich roślin iglastych. Dlatego zamiast tradycyjnej kory należy stosować korę kamienną – w zależności od potrzeb uprawianych roślin. Czarna kora kamienna wygląda świetnie, gdy włoży się ją do ozdobnej szklanej misy ze żwirem lub piaskiem. Można wtedy umieścić w niej małe przedmioty dekoracyjne lub większe kamienie dla urozmaicenia i kontrastu. Kora kamienna jest również doskonałym podłożem do akwariów. Jak widać, zastosowanie kory kamiennej jest naprawdę bardzo szerokie.
Czy kora sosnowa jest lepsza niż kora kamienna?
To zależy od potrzeb roślin, które uprawiamy. Jeśli potrzebują one gleby kwaśnej (sosny, wrzosy), to kora sosnowa będzie dla nich prawdopodobnie lepsza niż kora kamienna. Jeśli jednak rośliny wolą glebę zasadową, to kora kamienna jest znacznie lepszym rozwiązaniem. Kora kamienna wygląda dobrze i jest też tańsza, ponieważ starcza na dłużej. Ponadto kora kamienna nie musi być wymieniana tak często jak kora sosnowa.
Kora kamienna to tańszy sposób na upiększenie ogrodu. Kora kamienna jest produktem kamiennym, który nie gnije, a jednocześnie nie przyciąga komarów, jak dzieje się to w przypadku kory sosnowej.
Kora z kamienia gnejsowego jest regularnie dostępna w kamieniołomach. Istnieją rodzaje kamienia, które szczególnie nadają się do wykorzystania jako kora kamienna – najczęściej stosowane są kamienie gnejsowe, bazaltowe lub granitowe. Kamienie są dostępne w wielu kształtach i rozmiarach.
Czy kora kamienna może być elementem ozdobnym w akwarium?
Tak, ze względu na swoją porowatość jest ona doskonałym podłożem do akwariów. Nie uszkodzi w żaden sposób pompy ani rurek wewnątrz zbiornika. Możemy również umieścić małe elementy dekoracyjne w korze kamiennej pod roślinami dla urozmaicenia i kontrastu. Jedyną wadą, którą musimy brać pod uwagę, umieszczając kamienie w akwarium, jest to, że mogą się one przewrócić, jeśli są umieszczone zbyt blisko siebie, więc warto trzymać je wystarczająco daleko od siebie, aby to się nie stało.
Ile kory kamiennej potrzebuję? Jaka jest cena kory kamiennej?
Kora kamienna ma wiele zalet: nie gnije, nie przyciąga komarów, wygląda naturalnie, nie jest kamienista ani pylista, ma dość korzystną cenę.
Zużycie kamienia wynosi od 14 do 16 m2 na tonę, w zależności od wielkości. Wydajność kamienia zależy od wielu czynników. Na nierównych powierzchniach należy dodać niewielki zapas materiału. Innym czynnikiem jest wielkość kamienia – drobny żwir i grys będą miały większą wydajność niż duże kamienie. Podane zużycie odnosi się do pełnego pokrycia podłoża.
Cena kory kamiennej jest bardzo zróżnicowana – zależy od rodzaju i wielkości kamienia, dlatego ceny mogą się wahać od 300 do 400 złotych za tonę. Kora kamienna powinna mieć szerokość od 7 do 12 cm. Obliczając, ile kory kamiennej będziemy potrzebować pod rośliny lub ścieżki, należy przyjąć, że jedna tona kory kamiennej wystarczy na pokrycie około od 14 do 16 m2 powierzchni.
Kora kamienna jako ozdoba w ogrodzie
Kora kamienna może być stosowana w ozdobnych kwietnikach kamiennych, ale równie dobrze nadaje się na ścieżki. Kora kamienna jest odpowiednim materiałem do zastosowania wszędzie tam, gdzie chcemy stworzyć naturalny wygląd ogrodu lub trawnika.
Podczas układania kory kamiennej wokół roślin ozdobnych należy oczyścić teren z chwastów i dużych kamieni przed położeniem warstwy podkładowej. Można również użyć kory kamiennej do wypełnienia szczelin pomiędzy płytami chodnikowymi, co sprawi, że kamienna ścieżka będzie wyglądała bardziej naturalnie.
Kora kamienna wygląda dobrze, a jednocześnie sprawia, że pielęgnacja ogrodu jest o wiele mniej pracochłonna.
Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia naturalnego https://kamienie-dekoracyjne.pl/
Comments