Opieka nad młodymi psami i kotami to coś więcej, niż dostarczanie im pożywienia i wyprowadzanie na spacer. Dzieci zwierząt potrzebują dużo uwagi opiekuna i wiedzy, jak prawidłowo z nimi postępować. W trosce o dobrostan takiego podopiecznego warto zaopatrzyć się w odpowiednią karmę i akcesoria, a także zainteresować się ofertą lecznic weterynaryjnych. Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać, zanim w Twoim domu zamieszka szczenię lub młody kot.
Właściwe żywienie kociąt i szczeniąt
Przez pierwsze 4 tygodnie życia szczeniąt najlepszym pokarmem jest dla nich mleko psiej mamy. Potem przychodzi pora na rozszerzanie diety. Warto wybrać suchą karmę przeznaczoną do żywienia szczeniąt lub kociąt i rozmiękczać ją przed podaniem. Trzeba pamiętać o dobraniu ilości karmy do wagi psa lub kota i zadbać o to, by temperatura karmy była zbliżona do temperatury otoczenia. Aby upewnić się, że zwierzę rozwija się prawidłowo, od pierwszych tygodni życia regularnie odwiedzaj specjalistyczny ośrodek zdrowia dla zwierząt. Jeśli mieszkasz na Śląsku, możesz wybrać np. Przychodnię Weterynaryjną w Chorzowie, która zatrudnia specjalistów chorób psów i kotów oraz dysponuje zaawansowanym sprzętem diagnostycznym.
Czynności pielęgnacyjne i wychowanie małego psa lub kota
Dbaj o czystość futra, uszu i jamy ustnej swojego szczeniaka lub kotka. W miarę potrzeby skracaj jego pazury i odrobaczaj go zgodnie z zaleceniami lekarza. W wychowaniu małych zwierząt, takich, jak psy i koty, najważniejsze jest przyzwyczajenie ich do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych do kuwety lub na spacerze. W przypadku szczeniąt jest to także nauka chodzenia na smyczy. Spędzaj ze swoim zwierzakiem czas i wykaż dużo cierpliwości podczas zabaw. Pamiętaj też o nagradzaniu za posłuszeństwo.
Opieka weterynaryjna dla młodych zwierząt domowych
Po upływie pierwszego miesiąca życia należy udać się z młodymi do weterynarza, aby ocenił on zdrowie szczeniąt lub kociąt. 6-8 tydzień życia to czas pierwszych szczepień. U szczeniąt są to preparaty przeciwko groźnym chorobom psów: parwowirozie i nosówce. U kotów to szczepionki na panleukopenię, herpeswirozę i caliciwirozę. Terminy kolejnych szczepień zwierząt domowych ustala lekarz weterynarii.
Pierwsze miesiące życia zwierząt są kluczowym okresem, dlatego w opiece nad szczeniakiem lub młodym kotkiem, ważna jest wiedza i systematyczność. Prawidłowo wykonywane obowiązki właściciela sprawiają, że zwierzak rozwija się, jest zdrowy i szybko się uczy. Zadbaj o swojego zwierzaka i otocz go troskliwą opieką od samego początku.
Comments